Wybór tablicy suchościeralnej często podyktowany jest chęcią zapewnienia lekkiej i schludnej powierzchni do pisania, która w łatwy sposób będzie się poddawała czyszczeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych tablic na kredę, tablica suchościeralna lakierowana lub ceramiczna nie pozostawia smug, pozwalając na szybkie wymazanie tekstu. Zastosowanie tablicy suchościeralnej nie ogranicza się wyłącznie do szkół. Jest ona świetnym narzędziem organizacji pracy i podawania informacji w lokalach firmowych, biurach korporacji, salach konferencyjnych czy urzędach. Tablica suchościeralna zachowuje swoje właściwości na wiele lat. Jako alternatywa dla wielkich ryz papieru, zapewnia nie tylko znacznie większy komfort użytkowania, lecz jest również rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym.
Tablica ceramiczna czy lakierowana – podstawowe różnice
Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje tablic suchościeralnych – ceramiczna i lakierowana. Różnią się one pod względem technologii produkcji, która ma bezpośrednie przełożenie na trwałość tablicy. W przypadku wersji lakierowanej, podstawą materiałową produktu stanowi specjalna blacha pomalowana na biało i następnie poddawana lakierowaniu. Lakier jest tutaj najważniejszym elementem, gdyż to właśnie on nadaje produktowi możliwość pisania markerami do tablic i powstrzymuje przed zarysowaniem. Z kolei tablica ceramiczna również za podstawę posiada blachę, nadającą mocny stelaż dla całej konstrukcji. Jednak tutaj, zamiast lakieru, blacha pokrywana jest proszkiem ceramicznym utwardzanym termicznie w wysokiej temperaturze, który odpowiada za najwyższy poziom wytrzymałości. Tablica ceramiczna suchościeralna jest w stanie posłużyć nawet dwa razy dłużej niż tablica suchościeralna lakierowana, przy tym samym obciążeniu użytkowym. Czy jednak tytuł najlepszej tablicy suchościeralnej należy się zawsze wersji ceramicznej? Pod względem trwałości bez wątpienia tak. Zastanawiając się jednak, jaka tablica suchościeralna będzie najlepsza, należy wziąć pod uwagę szereg innych czynników, związanych ze sposobem użytkowania.
Najlepsza tablica suchościeralna – jak wybrać?
Tablice suchościeralne coraz częściej można spotkać w domach prywatnych. Stanowią świetne pole do zapisywania notatek, przekazywania informacji domownikom, czy zabawy i nauki dla dzieci. Domowe użytkowanie zazwyczaj nie pociąga za sobą dużej intensywności, dlatego do takich zastosowań bez problemu wystarcza tablica suchościeralna lakierowana. Jej przewidywana żywotność oscyluje w granicach 12-15 lat, co jest doskonałym wynikiem, czyniącym produkt raczej jednorazową inwestycją. Jeśli tablica ma być umieszczona w sali wykładowej, lekcyjnej, konferencyjnej czy biurowej, warto jednak pomyśleć o produkcie ceramicznym. Tablica ceramiczna suchościeralna sprawdzi się w takich miejscach idealnie, oferując bardzo długie i bezproblemowe użytkowanie. W przypadku produktów ceramicznych ważnym parametrem użytkowym staje się także niska podatność na refleksy świetlne. Nie oznacza to bynajmniej, że tablica lakierowana odbija promienie słoneczne niczym lustro. Jednak w niektórych pomieszczeniach (takich jak klasy szkolne), gdzie nie ma możliwości dowolnego ustawiania tablicy, odblaski mogą utrudniać użytkowanie. Dlatego tablica ceramiczna suchościeralna również w tym aspekcie zapewnia najlepszą funkcjonalność. Dylemat tablica ceramiczna czy lakierowana nie jest zatem trudny do rozwiązania. Wystarczy podczas wyboru zastanowić się nad intensywnością użytkowania, aby zakupić produkt najbardziej odpowiadający wymogom danego miejsca. Tablica suchościeralna daje ogrom możliwości organizacji czasu pracy, tworzenia listy zadań, przekazywania kluczowych informacji o krótkim terminie ważności. Zapewnia jednocześnie wysoki komfort użytkowania, nie brudząc rąk i eliminując zjawisko smug utrudniających widoczność. Do tablic suchościeralnych należy stosować wyłącznie specjalne rodzaje markerów, których końcówki nie rysują powierzchni i umożliwiają wytarcie napisów suchą szmatką. Biorąc pod uwagę wszystkie kwestie użytkowe, tablice suchościeralne dają największy komfort użytkowania, zarówno w wersji lakierowanej, jak i ceramicznej.