Wychowywanie to długi proces wymagający odpowiedniego indywidualnego podejścia do każdego dziecka. Jedno dziecko będzie potrzebowało więcej ruchu, drugie będzie bardziej wyciszone, jedno będzie naturalnie przyswajało zasady i wykonywało obowiązki, inne będzie potrzebowało dodatkowej motywacji. W celu pomocy rodzicom, których dzieci nie lubią dyscypliny, a zachęcanie ich do różnego rodzaju czynności jest szeroką ścieżką niepowodzeń, niektórzy psychologowie polecają wykorzystanie tablicy motywacyjnej.
Popularna metoda wychowawcza
Tablica motywacyjna dla dzieci, czyli inaczej tablica zachowania to nic innego jak tabela pokazująca dziecku ile obowiązków domowych wykonało. Jest to forma wynagradzania za wzorowe zachowanie, każdy spełniony obowiązek jest uhonorowany naklejką lub innego rodzaju odznaczeniem. Wytwarza to w dziecku determinację do zdobywania kolejnych nagród, a tym samym zachęca do działania. Tablica nagród dla dziecka jest dość powszechną formą wychowawczą i można znaleźć wiele gotowych jej wzorów w internecie. Jednak przygotowując ją samodzielnie dla swojego dziecka, możemy dostosować ją do wieku i indywidualnych potrzeb naszej pociechy.
Czego użyć do stworzenia tablicy nagród?
Kwestia tego, jak zrobić tablicę motywacyjną zawsze zaczyna się od pytania, jaką formę powinna przyjąć? Może być tabelką naniesioną na kartkę, którą potem zawiesimy na lodówce, ale może mieć też bardziej atrakcyjną postać, która jeszcze bardziej zachęci dziecko do działania. W tym celu można użyć tablicy korkowej, na której będziemy przyczepiać karteczki przy pomocy szpilek lub może być to też tablica magnetyczna, na której możemy pisać i używać magnesów. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również tablica DUO, która w połowie jest korkowa, a w połowie magnetyczna.
Czytelny harmonogram i odznaki
Niezależnie który wariant wybierzemy, musimy ustalić właściwy schemat obowiązków dla dziecka, który będzie jasno i klarownie przedstawiony na tablicy motywacyjnej. Warto obowiązki poukładać według dni tygodnia – taki harmonogram powinien być zrozumiały dla dziecka. Należy pamiętać, że tablica zachowania nie powinna być przepełniona – zbyt duża ilość zadań zniechęci dziecko, a przecież chcemy, by było w stanie wykonać powierzone mu obowiązki. Za każde spełnione zadanie należy się nagroda na tablicy w postaci naklejki, obrazka, magnesu czy symbolu, jak gwiazdka, serduszko, czy uśmiechnięta buzia.
Tablica motywacyjna wypełniająca się „nagrodami” będzie wielką dumą dla dziecka i będzie zachęcać je do zdobywania kolejnych odznak, a co za tym idzie – obowiązki będą odtąd systematycznie wykonywane.