Tablica motywacyjna – co to jest i jak ją zrobić?

Wiele rodziców ma problem nieposłuszeństwem swojego dziecka. Dzieci często nie słuchają dorosłych i ignorują ich polecenia. Gdy opiekun nie ma pomysłu, jak wpłynąć na podopiecznego, z pomocą może przyjść niezawodna tablica motywacyjna. Ta metoda może pomóc rodzicowi dotrzeć do dziecka, nauczyć go pilności i posłuszeństwa. Należy jednak wiedzieć, jak stosować tablicę motywacyjną, aby przyniosła zamierzone efekty.

Czemu służy prosta tablica motywacyjna dla dziecka?

Należy pamiętać, że dziecko nigdy nie jest niegrzeczne z natury. Poznaje ono świat odkrywając i naśladując zachowania innych. Dlatego tak ważne, aby dać mu dobry przykład. Jeśli dziecko nie słucha rodzica, warto zastanowić się, czy rodzic słucha jego potrzeb. Nieposłuszeństwo może być również spowodowane otoczeniem. Warto mieć pomysł, jak mimo tych przeciwności losu, zaszczepić w dziecku oczekiwane zachowania. Jeśli żadne prośby i groźby nie przynoszą skutku, z pomocą może przyjść prosta tablica motywacyjna dla dziecka.  Jest to świetna pomoc wychowawcza, która zmotywuje dziecko do dobrego zachowania. Wypisane są na niej różne sytuacje i obowiązki dziecka, a za każde poprawne ich wykonanie maluch zostaje nagrodzony uśmiechniętą buźką. Jeśli źle wykona zadanie lub wcale nie będzie chciał go wykonać, otrzyma smutną minkę. Tablice motywacyjne stosowane są często w przedszkolu. Wyznaczane na nich są specjalne dyżury rozkładania talerzy do posiłków, sprzątania po nich oraz opieki nad zabawkami. Najgrzeczniejsze dzieci z tablicy dostają pochwałę lub nagrodę.

Jak zrobić tablicę motywacyjną?

Wykonanie tablicy motywacyjnej w domu sprawi, że dziecko będzie wiedziało, że powinno pewne aktywności wykonywać nie tylko w przedszkolu, lecz także w domu. Dobrą motywacją będzie nagroda za dużą liczbę uśmiechniętych buziek. Może to być jakaś atrakcja, jak wyjście na basen, plac zabaw bądź wycieczka rowerowa. Tablica motywacyjna jest dostępna do kupienia w różnych wersjach w sklepach przeznaczonych dla dzieci. Każdy może również samodzielnie wykonać taką w domu. Oprócz podstawowych obowiązków, jak mycie zębów, posiłki bądź ubieranie się, powinny się na niej znaleźć zadania, którym maluch stawia opór.

Tablica motywacyjna diy - zrób to sam

Obowiązki zapisane na tablicy mogą dotyczyć traktowania innych ludzi, sprzątania pokoju, zachowania na spacerze. Ważne, aby dziecko wiedziało, co jest na tablicy i za co jest oceniane. Dlatego, jeżeli maluch nie potrafi jeszcze czytać, warto przedstawić zadania za pomocą obrazków. Najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne zrobienie takiej tablicy, na której zawarte będą wszystkie oczekiwane zadania. Wystarczy na papierze narysować flamastrem tabelkę, w której u góry znajdą się dni tygodnia, a po boku zadania do wykonania w ciągu dnia. Każda kratka to jedna pozytywna lub negatywna buźka. W ten sposób dziecko może zasłużyć swoim zachowaniem na pozytywną ocenę. Już sama w sobie uśmiechnięta buźka jest motywacją do dobrego zachowania i wypełniania swoich obowiązków.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl