Tablica ceramiczna czy lakierowana? Podpowiadamy!

Na pozór nieróżniące się zbytnio między sobą tablica ceramiczna i lakierowana są produkowane na całkiem różne sposoby, a co za tym idzie, różnią się pewne ich właściwości. Która z nich będzie korzystniejsza dla nas? Warto przyjrzeć się wszystkim aspektom, zanim podejmiemy decyzję.

Tablice suchościeralne

Odchodzenie w szkołach od tablic kredowych spowodowane jest rozpowszechnieniem się na rynku znacznie zdrowszych jej odpowiedników jak tablica ceramiczna czy lakierowana. Ich wspólną cechą, która daje im przewagę nad tablicami kredowymi, jest to, że można pisać po nich suchościeralnymi markerami zamiast kredy. Jest to znacznie zdrowsza forma pisania po tablicy, szczególnie dla nauczycieli, którzy już nie muszą się obawiać pylicy — choroby związanej z układem oddechowym, wywoływanej m.in. pyłem kredowym. Jest to niewątpliwie duża wygoda, więc wykorzystanie nowoczesnych tablic jest szeroko rozpowszechnione nie tylko w szkołach, ale też w centrach szkoleniowych, firmach, biurach i innych tego typu miejscach.

Ceramiczna czy lakierowana – jakość i trwałość tablic

Jak się można domyślić, główną cechą różniącą tablice suchościeralne ceramiczne i lakierowane jest ich powierzchnia. Te pierwsze pokryte są warstwą ceramiczną utwardzoną w wysokiej temperaturze. Do użycia drugich wykorzystano odpowiednią blachę, która została najpierw pomalowana, a następnie polakierowana. Pierwszy proces daje dużo trwalszy produkt, dlatego tablice ceramiczne są dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i długotrwałe użytkowanie. Pod tym względem tablica lakierowana wypada dużo gorzej, choć na pewno jest dużo tańsza. Jednak kupując ją, możemy mieć jedynie złudzenie oszczędności, bo to tablica ceramiczna będzie służyła nam dużo dłużej, szczególnie jeśli ma być użytkowana często.

Tablica jako ekran projekcyjny

Długotrwałość i odporność na uszkodzenia pozwalają wziąć górę tablicom ceramicznym nad lakierowanymi. Te drugie, choć tańsze, będą służyły krócej i znaczenie szybciej ulegną zniszczeniu i porysowaniu, podczas gdy te pierwsze powłoka ceramiczna skutecznie chroni przed zarysowaniami. W kwestii wyboru: tablica suchościeralna ceramiczna czy lakierowana można użyć jeszcze dość ciekawego argumentu na korzyść tablicy ceramicznej. Jej powłoka, poza wysoką wydajnością, jest też matowa i pozwala na wykorzystanie jej jako ekranu do projektora. Możemy więc przyjąć, że tablice ceramiczne są niezwykle wydajne, trwałe i mają więcej możliwości od lakierowanych. Zakup takiej tablicy będzie niewątpliwie dobrą inwestycją na lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl