Open space to duża, niczym nieograniczona przestrzeń biurowa, gdzie przy biurkach pracują niemal wszyscy pracownicy firmy, a w największych przedsiębiorstwach – pracownicy jednego ogromnego zespołu. Aranżacja przestrzeni biurowej w tym systemie ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Szczególnie sporną kwestią jest prywatność w open space. Czy jest ona w ogóle możliwa? Wyjaśniamy.
Czym charakteryzuje się system open space?
Open space to system organizacji biura polegający na tym, że w jednym dużym pomieszczeniu przy biurkach pracują niemal wszyscy pracownicy firmy. Ścianki działowe biurowe w nim nie istnieją. Na odrębne gabinety mogą liczyć jedynie nieliczni, najczęściej pracownicy kadry zarządzającej i managerskiej.
Open space bez ścianek działowych to idealne rozwiązanie z punktu widzenia kierownika bądź lidera zespołu, któremu wystarczy jeden „rzut oka” na pomieszczenie, aby sprawdzić, czym zajmują się aktualnie jego podwładni. Dzięki przestrzeni open space bez ścianek moderacyjnych zorganizowanie zebrań, narad zespołu albo ogłoszenie ważnej informacji jest bardzo łatwe i szybkie. Rozwiązanie to sprzyja ponadto współpracy i komunikacji między pracownikami oraz pomaga scalić zespół.
Duża, nieograniczona przestrzeń to istota i największa zaleta open space, która jednak w niektórych przypadkach może być wadą. Może bowiem prowadzić do braku prywatności. Jest on zresztą uważany za największą wadę systemu open space przez jego przeciwników. Czy jednak rzeczywiście ta forma aranżacji przestrzeni bez ścianek działowych biurowych jest niejako skazana na ograniczenie prywatności pracowników? Okazuje się, że niekoniecznie.
Prywatność w biurze – dlaczego jest tak ważna?
Pracownicy spędzają w biurze osiem, a niekiedy więcej godzin. W tym czasie muszą przebywać z wieloma osobami na dość ograniczonej przestrzeni. Ich strefy osobiste cały czas się ze sobą stykają. Do tego dochodzi wszechobecny gwar i hałas. W pomieszczeniach typu open space bywa on jeszcze większy. W pokojach zaaranżowanych w ten sposób biurka często stoją naprzeciwko i obok siebie, nierzadko nie są niczym oddzielone, a ścianki działowe w nich nie występują. Każdy pracownik może zatem z łatwością zobaczyć, co robi jego kolega. Sam również jest obserwowany.
Taki brak indywidualizmu i prywatności może być bardzo frustrujący dla zespołu i może działać negatywnie na jego skuteczność i wydajność w pracy. Ponadto harmider wywołany rozmowami telefonicznymi, wirtualnymi czy między pracownikami sprawia, że niektórym pracownikom trudno jest skupić się na swoich zadaniach. Dlatego tak istotne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań biurowych, które zapewnią komfort i prywatność pracownikom. Co istotne, jest to możliwe bez przeprowadzenia remontu biura. Wystarczy zainwestować w ścianki moderacyjne.
Ścianki działowe – prosty sposób na prywatność w open space
Ścianki działowe biurowe to lekkie, a jednocześnie stabilne konstrukcje, które pozwalają wydzielić pomieszczenia i odgrodzić stanowiska w biurze. Są wykonywane na wymiar, zgodnie z wymaganiami klienta, co pozwala na stworzenie przegród idealnie dopasowanych do potrzeb danego biznesu. Łatwo je zamontować. W zależności od modelu można je zainstalować na stałe (np. na blacie, oddzielając od siebie biurka) lub przenosić w razie potrzeby. Nie ważą wiele, co sprawia, że ich transport jest bezproblemowy. Jednocześnie solidna konstrukcja sprawia, że nawet ścianki działowe mobilne są bardzo stabilne. Nie zaleca się opierania się o nie, ale przypadkowe potrącenie z pewnością nie powinno ich przewrócić.
Ścianki moderacyjne redukują dźwięki, dzięki czemu sprawdzają się świetnie, gdy pracownik bądź lider zespołu zechce nieco odpocząć od hałasu. Przegrody skutecznie pomagają poprawić komfort i zdrowie pracowników. Zapewniają również poczucie tak niezbędnej prywatności. Ścianki nie sięgają sufitu, co sprawia, że nie stworzą odrębnego pomieszczenia w pokoju open space. Jednocześnie jednak ścianki działowe o odpowiednio dużych wymiarach pozwalają efektywnie oddzielić pracownika od reszty zespołu. Ma on zatem poczucie, że ma swój prywatny kawałek przestrzeni, a jednocześnie nadal pozostaje pełnoprawnym członkiem zespołu pracującego w przestrzeni otwartej.
Zaletą ścianek działowych biurowych jest możliwość ich pełnego dopasowania do wymagań firmy. Dostosowanie obejmuje wielkość, materiał wykonania oraz kolor stelażu konstrukcji. Przegrody zapewniają możliwość wielokrotnego modyfikowania modułów, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni biurowej. Dobrze zaprojektowane i starannie wykonane ścianki mogą też pełnić funkcję dekoracyjną i stać się elementem zdobiącym pomieszczenie.