Urządzanie pokoju młodzieżowego powinno łączyć w sobie podążanie za pasjami i gustami nastolatka ze stymulowaniem jego pędu do nauki i organizacji własnych działań. Może w tym pomóc dobrze dobrana tablica na ścianę. Warto jednak pamiętać, że aby spełniała ona swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb nastolatka. Jaka tablica do pokoju młodzieżowego sprawdzi się jako element wyposażenia pokoju, który ma służyć pogłębianiu pasji i nauce?
Co powinno zadecydować o wyborze tablicy korkowej?
Mnogość różnych typów tablic – magnetycznych suchościeralnych, tekstylnych, kredowych czy korkowych może budzić trudność w wyborze konkretnego modelu. Wbrew pozorom, styl aranżacji wnętrza to tylko część tego zagadnienia – według niego można dobrać jedynie kolor powierzchni lub materiał, z którego wykonana jest rama i jej kolor. Spośród tablic najczęściej wybieranych do tego pomieszczenia, jest korkowa oraz magnetyczna. Wybór spomiędzy nich nie powinien być trudny, kiedy zna się dokładnie pasje nastolatka.
Tablica korkowa do pokoju młodzieżowego
Na tablicy korkowej nie ma możliwości pisania kredą bądź markerem, a jedynie przypinania do jej powierzchni pinezkami różnych elementów. Warto zapytać dziecko o jego preferencje – czy lubi ono korzystać z kolorowych karteczek do notowania swoich myśli i przypomnień? A może pasją nastolatka jest rysowanie na papierze, wykonywanie odręcznych szkiców projektów ubrań, tworzenie abstrakcyjnych rysunków podczas biernego słuchania wykładów czy podcastów? Tablica korkowa w pokoju młodzieżowym jest idealna, gdy poszukuje się miejsca do przypinania karteczek i rysunków tworzonych na bieżąco na kartkach. Jeśli chodzi o styl, można postawić na nowoczesność, czyli korek w aluminiowej ramie, lub coś bardziej klasycznego – na przykład tablicę w oprawie z drewna, dobrze pasującą do drewnianych mebli.
Tablica magnetyczna do pokoju młodzieżowego
Styl pracy nastolatka podczas nauki lub działań hobbystycznych powinien korespondować z tablicą umieszczoną na ścianie w jego pokoju. Niektóre młode osoby lubią po prostu „bazgrać” po ścianach, a dla innych ważne jest miejsce, gdzie będą mogły notować swoje luźne myśli, tworzyć schematy, tak zwane „mapy myśli”, które bardzo pomagają w rozwijaniu kreatywności i logicznego myślenia. Jeśli pasja nastolatka ma wiele wspólnego z koniecznością przygotowywania skomplikowanych planów i konspektów, przyda mu się tablica magnetyczna, z której niepasujące lub niepotrzebne elementy treści i rysunki można zetrzeć bez użycia wody. Przytwierdzanie papierowych elementów również jest w tym przypadku możliwe – wystarczy zaopatrzyć się w kilka magnesów. Dodatkowo nastolatek, który lubi mieć nowoczesne gadżety, może przy pomocy tablicy magnetycznej o odpowiednio dużym rozmiarze oglądać filmy na projektorze. Wówczas tablica będzie odgrywać rolę ekranu.
Jak dokonać właściwego wyboru tablicy?
Aby dokonać odpowiedniego wyboru i kupić właściwą tablicę wystarczy przeanalizować wady i zalety każdego produktu i zastanowić się nad sposobem ich wykorzystania. Nie chodzi przecież o to, by kupować nastolatkowi tablicę, z której korzystanie będzie utrudnione. Kupując ją, należy brać pod uwagę jak najczęstszą eksploatację. Będzie z tym miała związek również powierzchnia tablicy. Do małych karteczek „przypominajek” wystarczy mniejsza powierzchnia tablicy korkowej, do rozległych map myśli i misternych rysunków wielka tablica magnetyczna. Wspólne z nastolatkiem zastanowienie się nad cechami tablic i potrzebami z pewnością pozwoli wybrać tę idealną opcję.