Jak zmyć marker ze skóry?

Ubrudzenie rąk czy twarzy tuszem z markera zdarza się nad wyraz często, bo jest to narzędzie dość często używane w domu, szkole, czy pracy. Coraz szersze zastosowanie tablic suchościeralnych w tych miejscach również przyczynia się do tego typu „wypadków” z markerami. Jak poradzić sobie z takimi plamami w sposób skuteczny i szybki?

Woda, mydło, gąbka

Szukając odpowiedzi na pytanie: jak zmyć marker ze skóry, w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować mydła z ciepłą wodą, bo często te najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Jeśli okazałoby się to niewystarczające, można spróbować pomóc mydłu jakąś szczoteczką lub szorstką ściereczką czy gąbką. Siła tarcia może jednak podrażnić skórę, dlatego warto nałożyć na nią po tej czynności łagodzący krem do rąk.

Silniejsze środki do zmycia markera

Metodą, która również będzie wymagała łagodzącego kremu, będzie użycie spirytusu salicylowego lub innego alkoholu, na przykład w postaci perfum, jak woda kolońska. Może okazać się to konieczne, szczególnie jeśli będziemy musieli pozbyć się bardziej uporczywych zabrudzeń. Niektórzy doradzają, by kwestię tego, jak zmyć marker permanentny ze skóry rozwiązywać zmywaczem do paznokci lub innym rozpuszczalnikiem. Może być to jednak bardzo niezdrowe, wcieranie tego typu substancji w skórę podrażni ją, ale również może przedostać się do krwi. Częste tego typu zabiegi mogą niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Domowe sposoby

Dużo lepszym sposobem od alkoholu i rozpuszczalników na zmycie markera ze skóry może okazać się olejek drzewa herbacianego, który czyści i nie podrażnia skóry. Z domowych sposobów często stosowane na tego typu zabrudzenia są też sok z cytryny, spirytus czy po prostu tłusty krem do rąk. Można również spróbować kilkukrotnego przemycia skóry za pomocą szamponu lub płynu do mycia naczyń. Mają one silniejsze właściwości czyszczące niż zwykłe mydło przy wielu rodzajach zabrudzeń, więc tutaj również mogą okazać się skuteczne.

Lepiej stosuj delikatne dla skóry metody

Ze względu na różne rodzaje markerów, a także różnego rodzaju środki czyszczące o różnych składach, które możemy mieć akurat pod ręką – lista sposobów na to, czym zmyć marker ze skóry jest niebywale długa. Zależnie od wybranego sposobu czyszczenia możemy szybko i skutecznie zmyć marker, ale z pewnymi skutkami ubocznymi, jak podrażnienie skóry lub wykazać się większą cierpliwością i zastosować delikatniejszą metodę, która nie będzie tak destrukcyjna dla skóry, ale nie da od razu zadowalającego efektu. Może się okazać, że marker zejdzie dopiero po paru myciach, ale będzie się to korzystniejsze dla naszej skóry niż użycie zbyt ostrych środków.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl