Lekka i estetyczna tablica korkowa to przydatne akcesorium w placówkach edukacyjnych, biurach, a także w domu. Za pomocą szpilek lub pinezek można przypiąć do niej wszelkie ważne informacje, dbając o ich czytelną prezencję. Aby jednak użytkowanie tablicy korkowej było intuicyjne i komfortowe, w pierwszej kolejności warto postawić przede wszystkim na jej solidny montaż. Należy wyznaczyć optymalne miejsce, a także wyposażyć się w podstawowe narzędzia. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na mocowanie tablicy korkowej w różnych warunkach.
Jak przybić tablicę korkową?
Najprostszy sposób na zamontowanie tablicy korkowej to po prostu przybicie jej do ściany. Jednak to, czy należy użyć wkrętów, gwoździ czy może kołków rozporowych, zależy przede wszystkim od rodzaju, grubości oraz struktury ściany. Przed przystąpieniem do przybijania tablicy korkowej w pierwszej kolejności należy starannie wyrysować punkty zaczepienia dla tablicy. Będą one wynikać z rozmiaru danej tablicy oraz sposobu jej mocowania. Trzeba mieć całkowitą pewność, że w danym miejscu w ścianie nie przebiegają przewody elektryczne. Niektóre tablice korkowe są wyposażone w miniaturowe wieszaki, do innych natomiast dołączane są zestawy montażowe z zaczepami i gwoździkami. Aby tablica wisiała prosto, podczas wyrysowywania punktów na gwoździe, wkręty lub kołki najlepiej posłużyć się poziomnicą. W przypadku tablicy korkowej z drewnianą ramką większość osób zdecyduje się na najprostsze działanie, jak powiesić tablicę korkową na gwoździkach wcześniej przybitych za pomocą młotka. Jednak osoby chcące zamontować solidną tablicę korkową z ramą aluminiową w płycie karton-gipsowej z dużą przestrzenią od właściwej ściany powinny użyć specjalnych kołków rozporowych. Wówczas otwory należy wywiercić wiertarką, umieścić w nich kołki, a za pomocą wkrętarki lub śrubokrętu wkręcić w nie wkręty. Dzięki temu będzie można mieć stuprocentową pewność co do stabilnego przymocowania do ściany nawet dużej i ciężkiej tablicy korkowej.
Tablica korkowa bez wiercenia
Lekkość tablicy korkowej, szczególnie jeśli nie ma ona dużych gabarytów, pozwala na stosowanie także mniej inwazyjnych metod mocowania. To bardzo dobra alternatywa na przykład dla osób, które chcą powiesić tablicę w miejscu na ścianie, w której znajdują się wcześniej wspomniane przewody elektryczne. Jeśli z kolei motywacją do montażu tablicy korkowej bez wiercenia jest chęć uniknięcia pozostawienia trwałych śladów na ścianie, warto na nowo przemyśleć opcję wywiercenia dwóch małych otworów. Zwykle bowiem montaż tablicy na klej zostawia większe ślady: zabrudzenia lub odpryski farby i tynku. Do gładkich ścian można skorzystać ze specjalnych plastrów lub pasków samoprzylepnych, a do ścian o chropowatej powierzchni – z klejów montażowych. Należy jednak pamiętać o tym, że o sile spajania kleju decyduje także odpowiednie przygotowanie powierzchni ściany, do której chcemy przymocować tablicę korkową. Tablica korkowa bez wiercenia nie powinna być montowana na klej w miejscach o dużej wilgotności lub narażonych na nadmierne ciepło: zarówno od ogrzewania pomieszczenia, jak i ekspozycję na promienie UV. Ścianę, do której chcemy przykleić tablicę korkową, należy oczyścić z kurzu oraz tłuszczu. Do usunięcia tego rodzaju zanieczyszczeń dobrze sprawdzi się benzyna ekstrakcyjna, a także płyn do mycia szyb (o składzie bez silikonu). Gładką ścianę można wyczyścić ściereczką, a chropowatą za pomocą szczotki. Jeśli chcemy zamontować dużą tablicę korkową, należy użyć odpowiednio więcej kleju lub pasków montażowych na większej powierzchni ściany.
FAQ
Jak powiesić tablice korkowa?
W zależności od ściany należy użyć wkrętów, gwoździ czy kołków rozporowych.
Jak zamontować tablicę korkową?
Odpowiednio wymierzyć wszystkie odległości, wywiercić dziury oraz zamontować tablicę.