Markery zazwyczaj służą do ściśle określonych celów – oznaczania ważnych paczek lub opisywania rzeczy w magazynach. Nie zapominajmy także o popularności tablic suchościeralnych, na których pisze się za pomocą specjalnych mazaków. Niestety czasami zdarza się, że nieostrożny ruch wystarczy, aby zabrudzić niepożądaną powierzchnię. Wobec tego, czym zmyć marker permanentny w takim wypadku? Podpowiadamy!
Czym zmyć marker ze skóry?
Marker w rączkach dziecka może okazać się bardzo niebezpiecznym narzędziem. W kilka sekund zmieni skórzaną kanapę w „dzieło sztuki”. Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się niepożądanych zabrudzeń. Wobec tego, jak zmyć marker ze skóry? Należy zaopatrzyć się przede wszystkim w ciepłą wodę z mydłem. Zazwyczaj to wystarczy. Jeśli jednak to nie zadziała, przydatna okaże się szczoteczka – wymaga jednak dużej ostrożności w użytkowaniu, aby nie uszkodzić powierzchni tworzywa. Z kolei zabrudzenia z ciała dziecka lub własnego usuniemy z wykorzystaniem olejku eukaliptusowego lub spirytusu salicylowego.
Jak zmyć marker z tworzyw sztucznych?
W wielu domach nie brakuje elementów i sprzętów wykonanych z plastiku. Warto więc podpowiedzieć, czym zmyć marker z tworzyw sztucznych. Świetnie działa tutaj etanol, izopropenyl oraz metyl. Inna opcja zakłada po prostu wykorzystanie markera do tablic suchościeralnych oraz odpowiedniej gąbki. Wystarczy pokryć plamę zmywalnym markerem, a następnie zetrzeć ją gąbką. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Musimy też wyjaśnić, jak zmyć marker z gumy, np. na podeszwie buta. Tutaj polecamy sięgnąć po lakier do paznokci. Pocieramy zabrudzone miejsce, aż do usunięcia śladu markera. W razie niepowodzenia należy użyć silniejszego rozpuszczalnika. Po wszystkim wystarczy przetrzeć powierzchnię ściereczką.
Jak zmyć marker permanentny z drewna?
Wiele osób chętnie wykorzystuje w domach drewno ze względu na ich piękno i wytrzymałość. Jednak i one mogą ulec przykrym zabrudzeniom. Zatem, czym zmyć marker permanentny z mebli drewnianych? W takim wypadku warto sięgnąć po sok z cytryny, mleko, pastę do zębów lub środek do czyszczenia mebli drewnianych. Dobrze sprawdzają się również ściereczki nasączone alkoholem. Każda z tych metod powinna sobie poradzić z niepożądanymi śladami. Uwaga! Przed przeprowadzeniem całego zabiegu należy wykonać próbę na niewidocznym fragmencie mebli.
Jak widać, zabrudzenia z markera można z powodzeniem usunąć bez konieczności stosowania specjalistycznych metod. Wierzymy, że walka z niepożądanymi śladami zakończy się powodzeniem!