Jak dobrze urządzić biurowy open space?

Jeszcze do niedawna praca w otwartej przestrzeni biurowej kojarzyła się przede wszystkim ze wszechobecnym hałasem, brakiem prywatności oraz komfortu. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania projektowe oraz wysokiej klasy materiały, takie jak mobilne ścianki działowe i moderacyjne, organizacja klastrowa czy wydzielenie wśród biurek strefy relaksu. Odpowiednia aranżacja open space nie tylko ułatwi pracę całego zespołu, ale także pozytywnie wpłynie na produktywność pracowników.

Aranżacja open space: ogólne zasady

Jednym z kluczowych elementów, które wpływają na komfort i jakość pracy w otwartym biurze, jest jego przestronność. Przepisy regulują, że na 1 pracownika open space powinno przypadać:

  • co najmniej 2 m2 podłogi wolnej od urządzeń biurowych,
  • minimum 13 m3 objętości pomieszczenia.

Zapewnieniu optymalnej przestrzeni oraz dobrej wentylacji wnętrza sprzyja również odpowiednia wysokość sufitu, która w przypadku aranżacji open space’ów powinna wynosić co najmniej 3 metry. Kolejnym elementem, który należy uwzględnić przy projektowaniu przestrzeni do pracy wspólnej, są ciągi komunikacyjne. Minimalna szerokość przejść powinna wynosić 60 cm przy poruszaniu się w jednym kierunku oraz 2 m przy ruchu dwustronnym.

Jak ustawić biurka w otwartej przestrzeni?

Oczywiście obowiązkowe odległości oraz wymiary, które można osiągnąć, wykorzystując np. mobilne ścianki działowe to nie wszystko, co trzeba uwzględnić przy projektowaniu wspólnej przestrzeni. Jednym z ważniejszych aspektów jest odpowiednie rozmieszenie biurek w open space. Obecnie odchodzi się od rzędów liczących kilkanaście stolików na rzecz klastrów, czyli systemów 2 lub 4 znajdujących się blisko siebie stanowisk roboczych. W tego rodzaju modelu zespoły pracowników pracują twarzami do siebie, co ułatwia komunikację oraz sprzyja nawiązywaniu bliższych relacji. Poszczególne klastry, których w jednej sali może znajdować się nawet kilkanaście, dla zapewnienia jeszcze wyższego komfortu można oddzielić od siebie za pomocą ścianek moderacyjnych.

Oświetlenie – ważny element każdego open space’u

Co, oprócz systemu klastrów oraz mobilnych ścianek działowych wpływa na komfortową pracę w otwartym biurze? Aranżacja open space z pewnością nie może pomijać odpowiedniego oświetlenia – zarówno sztucznego, jak i tego naturalnego. Jeśli budynek znajduje się na etapie realizacji, warto zadbać o odpowiednio duże powierzchnie przeszkleń, by maksymalnie doświetlić wnętrza. Sprawdzonym rozwiązaniem okazują się nowoczesne okna PVC oraz aluminiowe, w których stosuje się cieńsze ramy na rzecz zwiększenia powierzchni szyb. Jeśli zaś chodzi o światło sztuczne, w biurach najlepiej sprawdzają się świetlówki oraz lampy LED o chłodnej barwie, w przedziale 4000-5300K. Punktowe natężenie światła w biurze, gdzie pracuje się przy komputerach, powinno wynosić minimum 500 lx.

Rozwiązania akustyczne dla lepszego komfortu

Poważnym problemem w pomieszczeniach, gdzie pracuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, jest hałas. Na szczęście i w tej kwestii można znacząco zwiększyć komfort pracy, stosując materiały wyciszające, takie jak np. ścianka moderacyjna, panele wygłuszające czy podwieszane sufity. Tłumieniu hałasu sprzyjają również miękkie tapicerowane meble, wykładziny dywanowe czy ekrany akustyczne. Warto jednak pamiętać, że zupełna cisza również nie jest zalecana, ponieważ może krępować niektórych pracowników.

Praca i relaks, czyli jak mądrze podzielić przestrzeń

Standardem nie tylko w wielkich korporacjach, ale również w mniejszych firmach staje się aranżacja open space z wydzieleniem przestrzeni, która pomaga pracownikom odpocząć i zrelaksować się. Na jej wyposażeniu mogą znaleźć się wygodne kanapy i fotele, rośliny, ekspres do kawy, a nawet konsola do gier. Wypoczęty pracownik jest znacznie bardziej wydajny, rośnie również jego kreatywność. Aby urządzić przyjazną przestrzeń, nie trzeba wykonywać generalnego remontu biura. Przy tworzeniu strefy relaksu doskonale sprawdzają się ścianki działowe mobilne, które w razie potrzeby pozwolą szybko przeorganizować przestrzeń.

Aranżacja open space: podsumowanie

Praca w otwartej przestrzeni biurowej dzięki nowoczesnym rozwiązaniom może stać się równie wygodna, jak wykonywana w prywatnym gabinecie. Warto uwzględniać powyższe kwestie przy aranżacji open space’u, aby mieć pewność, że wszystkim członkom zespołu pracuje się wygodnie. Odpowiednie światło, zapewnienie komfortu akustycznego czy przemyślany układ biurek w połączeniu z organizacją miejsca do wypoczynku, mogą stać się najbardziej opłacalną inwestycją pracodawcy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl