Nie bez powodu w ostatnich latach tablice suchościeralne cieszą się coraz większą popularnością. Ich funkcjonalność oraz duży wybór różnych rozmiarów sprawiają, że często możemy spotkać je w biurach, na konferencjach czy podczas delegacji, a także w szkołach czy nawet w dziecięcych pokojach. Niestety w wyniku intensywnego i nie do końca odpowiedniego użytkowania mogą nie prezentować się tak dobrze, jak po zakupie. Dlatego warto pamiętać, że duży wpływ na funkcjonalność i wygląd tego typu akcesoriów ma odpowiednia pielęgnacja tablicy suchościeralnej. To, jaki marker do tablicy suchościeralnej wybrać czy w jaki sposób ją wyczyścić, decyduje o tym, jak długo będzie ona służyć. Z tego też powodu przedstawiamy kilka najważniejszych porad, które sprawią, że tablica suchościeralna nie straci na swojej wartości przez długie lata.
Jaki marker wybrać do tablicy suchościeralnej i dlaczego to takie ważne?
Czyszczenie tablicy suchościeralnej po użyciu zwykłych, często trudno zmywalnych markerów to prawdziwe wyzwanie, które w wielu przypadkach kończy się pozostawieniem nieestetycznych i utrudniających pisanie śladów. Z tego powodu producenci tablic bardzo często umieszczają przy swoich produktach informację, zachęcając do korzystania ze specjalnych markerów przeznaczonych do tablic suchościeralnych. Takie pisaki okazują się nie tylko łatwiejsze w czyszczeniu, ale również w samym użyciu – dzięki odpowiednim końcówkom i tuszowi nie wydzielają drażniącego zapachu podczas pisania, a ich różne rodzaje pozwalają na wybór idealnego modelu. Rozważając, jaki marker do tablicy suchościeralnej będzie najlepszy, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę własne potrzeby. Jeśli planujemy tworzyć na tablicy bardziej skomplikowane notatki, mapy myśli lub wszelkiego rodzaju wykresy, lepszym wyborem mogą okazać się markery w różnych kolorach, które pomogą wyróżnić poszczególne informacje. Kolorowe markery będą także bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci i nastolatków – pozwolą na malowanie pięknych dzieł sztuki czy na organizację codziennych obowiązków. Mimo to powinniśmy również wiedzieć, czym zmyć marker z tablicy suchościeralnej, aby utrzymać ją w idealnym stanie.
Jak myć tablicę suchościeralną?
Zastanawiając się, jak myć tablicę suchościeralną, wiele osób zwraca przede wszystkim uwagę na różnego rodzaju ściereczki, z których zazwyczaj korzysta podczas sprzątania. Niestety tego typu akcesoria nie sprawdzą się, jeśli tworzymy na tablicy dużo notatek. Ściereczki najczęściej jedynie rozmazują tusz markerów, pozostawiając smugi. Dlatego w przypadku osób, które nie są pewne, czym najlepiej myć tablice suchościeralne, polecamy specjalne gąbki oraz płyny stworzone z myślą o tego typu produktach. Ścieraki przeznaczone do takich tablic często mają dodatkowy magnes, który pozwala na wygodne przymocowanie do powierzchni. Ponadto bardzo dobrze usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Mimo to warto również wiedzieć, jak wyczyścić gąbkę do tablicy suchościeralnej, aby skutecznie zmywała ślady markerów. Niektóre z nich mają wymienne końcówki, ale dobrym rozwiązaniem okazują się również specjalne płyny do mycia tego typu gąbek. Zastanawiając się, jak wyczyścić whiteboard, często zwraca się uwagę również na specjalne płyny do czyszczenia, których zadaniem jest rozpuścić tusz i ułatwić usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, kiedy bardzo intensywnie korzystaliśmy z tablicy i gdzieniegdzie pozostały ślady po markerach czy smugi pogarszające widoczność notatek. Wówczas dobry płyn do tablic suchościeralnych nie tylko szybko zwalczy tego typu zabrudzenia, ale pomoże przy tym zachować na dłużej funkcjonalność tablicy. Warto również pamiętać, że płyn do tablic suchościeralnych w przeciwieństwie do detergentów, nie niszczy tablicy i nie wpływa w negatywny sposób na jej powierzchnię oraz właściwości.
O czym jeszcze warto pamiętać, aby cieszyć się funkcjonalną tablicą przez dłuższy czas?
Oprócz środków przeznaczonych do pisania i mycia powinniśmy także zwrócić uwagę na to, z jaką siłą piszemy oraz czyścimy tablicę. Zbyt silny nacisk może bowiem uszkodzić jej powierzchnię, zostawiając rysy czy wgniecenia. Dlatego też nie warto dociskać do tablicy markerów, które się wypisują, aby uzyskać wyraźniejszy kontur. Podobne zasady dotyczą czyszczenia tablic – używanie nieodpowiednich ściereczek czy płynów sprawia, że starając się usunąć zanieczyszczenia poprzez silniejszy nacisk, możemy doprowadzić do uszkodzeń. Tablice magnetyczne suchościeralne