Wiele piastowanych przez nas stanowisk nie może się obejść bez zebrań i szkoleń. Są to wydarzenia, podczas których niezbędne jest zapewnienie dobrego sposobu na przekazywanie informacji. Jednym z nich jest zakup flipchatru, który znacznie ułatwi przeprowadzenie spotkania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Sprawdźmy, który z nich najlepiej sprawdzi się w biurze.
Czym tak właściwie jest flipchart?
Nazwa jest zlepkiem dwóch angielskich słów: flip czyli przerzucać, oraz chart, co w tym wypadku przetłumaczyć można jako "sporządzać wykres". Flipchart to nic innego jak tablica, która służy prezentowaniu treści. Wybierając model najbardziej odpowiadający naszym potrzebom, miejmy na uwadze, że dostępne są odmiany niemagnetyczne (zwykle umieszczamy na nich blok papierowy i na nim piszemy) oraz magnetyczne (tu pracę ułatwią nam magnesy). Flipcharty są poręczne, łatwe do przestawiania i przenoszenia, lekkie i niedrogie. Pomagają uporządkować wiedzę i przemyśleć przestawiony materiał. Pozwalają na zastosowanie rozmaitych kolorów, co pomaga w akcentowaniu rzeczy szczególnie istotnych. Dzięki flipchartowi możliwe będzie tworzenie tak popularnych map myśli, ale także wykonywanie zwykłych, schematycznych rysunków. Jeżeli zdecydujemy się na odmianę niemagnetyczną, będziemy mogli kupić blok tradycyjny z białymi kartami, ale również z kartami w kratkę. Jeśli wiesz, że głównie będziesz ograniczał się do rysowania i pisania krótkich komunikatów, najpewniej przyda Ci się zwykły blok bez kratki.
Na co zwrócić uwagę?
Zanim kupisz, weź pod uwagę na:
*Stojak
Współcześnie raczej wszystkie stojaki są lekkie i proste w obsłudze. Ich składanie nie powinno sprawić żadnego kłopotu. Warto jednak pomyśleć o tym, jaki to ma być stojak. Chyba najczęściej spotykanym typem jest w tym wypadku trójnóg, który zapewnia dobrą stabilność. Innym rozwiązaniem jest stojak z kołami, który umożliwi nam bezproblemowe przesuwanie tablicy pomiędzy pomieszczeniami biura. Zyskujemy wówczas prawdziwy flipchart mobilny!
*Rodzaj powierzchni
O tym wspomnieliśmy nieco wyżej, ale dla usystematyzowania dopowiedzmy. Zwykle spotyka się flipcharty o białych, suchościeralnych powierzchniach. Piszemy po nich zmywalnymi pisakami, a w razie potrzeby to i owo przyczepiamy używając magnesów. Możemy trafić także na flipcharty z powierzchnią czarną, bądź... szklaną,
*Wyposażenie dodatkowe
Część flipchartów posiada wysuwane na boki uchwyty. Służą one do zawieszania dodatkowych bloków papierowych, dzięki czemu mamy do dyspozycji nie jedną, a trzy powierzchnie do pisania. Bardzo praktycznym elementem są także półki, na których położyć możemy gąbkę i pisaki.
*Rozmiar
Aby tablica flipchart wywiązywał się ze swej roli i jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania, zastanówmy się jak dużą powierzchnią powinien dysponować. W przypadku zebrań i szkoleń zbyt mała tablica może okazać się niedostatecznie widoczna. Zbyt duża może okazać się niepraktyczna. Dobrze jest wyznaczyć miejsce, w którym nasza nowa pomoc ma się docelowo znaleźć. To pozwoli precyzyjnie dobrać wersję najlepszą z możliwych.
Dlaczego warto mieć go w swoim biurze?
Dlatego, że nie jest to zwykła tablica – flipchart ułatwi przebieg zebrania, a w dodatku pomoże słuchaczom skoncentrować się na serwowanych informacjach. Z kolei mówca łatwiej będzie mógł zaplanować czas swojego wystąpienia. Pobudzenie słuchaczy do aktywności, przeprowadzenie burzy mózgów, zainicjowanie dyskusji stanie się teraz prostsze. Praca z flipchartem upraszcza przejrzystą prezentację wniosków, świeżych pomysłów, a także prezentację wniosków.
Tradycyjne białe tablice to już przeszłość
Oczywiście nie wszędzie, bo nadal dobrze sprawdzają się w takich miejscach jak szkolna klasa. W pracy bardzo często nie możemy pozwolić sobie na powieszenie tablicy na ścianie. Pomijając już fakt, że suchościeralne, magnetyczne tablice pokryte są lakierowaną na biało warstwą stali, a do tego posiadają ramę co tylko podnosi ich masę. Wiertarka, robienie dziur w ścianach – nie każdy szef da przyzwolenie na taką ingerencję. Flipchart mobilny nie dość, że jest magnetyczny, to przy tym lekki i zazwyczaj dwustronny. Same korzyści!