Czym pomalować tablicę korkową? Poradnik

Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się tworzenie różnego rodzaju tablic, flipchartów, mapy myśli, moodboardów, w biurze oraz w domu. Do tych celów niezbędne jest posiadanie tablicy korkowej. Niestety, jej wygląd często pozostawia wiele do życzenia – tablice korkowe często nie prezentują się dobrze, są nudne i surowe. Gdy są zrobione z gorszej jakości materiału, mogą wyglądać tanio i nieestetycznie.  Wówczas idealnym rozwiązaniem może okazać się malowanie tablicy korkowej. W tym celu można wykorzystać nawet starą, zniszczoną tablicę korkową i nadać jej nowe życie, przeprowadzając niezwykłą metamorfozę.  Taka spersonalizowana mapa myśli DIY będzie prezentować się idealnie w domu lub w biurze.

Czy można malować tablicę korkową?

Stare lub często użytkowane tablice korkowe mogą być dziurawe, a ich stan wizualny może nie nadawać się do stworzenia inspirującego moodboarda bądź mapy myśli. Zamiast inwestować pieniądze w nową tablicę, warto dać drugie życie tej używanej. Ramkę można pomalować na dowolny kolor, a korek przykryć materiałem o ciekawej teksturze lub wymarzonym wzorze.  Taka „nowa” tablica może nic nie kosztować, gdy wykorzysta się do niej przykładowo starą farbę pozostałą po remoncie lub materiał zza małych bądź dziurawych ubrań. Odświeżanie tablicy korkowej to nie tylko świetny pomysł na oszczędność, ale również sposób na pobudzenie swojej kreatywności. Taką tablicę korkową można zmieniać dowolnie, regularnie zmieniając jej kolor lub wymieniając materiał.

Jak pomalować tablicę korkową?

Przed rozpoczęciem prac, warto zaplanować, jakie materiały będą potrzebne do odnowienia tablicy korkowej. W tym celu, oprócz tablicy korkowej, należy wyposażyć się w białą lub kolorową farbę akrylową, pędzelek lub mały wałeczek, materiał – dzianinę lub tkaninę oraz szpachelkę i zszywacz tapicerski. Wykonując metamorfozę tablicy korkowej, warto użyć specjalnej farby do malowania mebli. Równie dobrze można jednak użyć zwykłej farby akrylowej, w sprayu bądź jakiejkolwiek innej, która nadaje się do malowania drewna. Ramka tablicy korkowej jest z reguły matowa, wykonana z surowego drewna, bez lakierów i farby, więc wystarczy ją przetrzeć z kurzu i wysuszyć, żeby była gotowa do malowania. Do obicia tablicy nadaje się zarówno dzianina, jak i tkanina. Jeżeli materiał jest gruby, będzie dobrze trzymał się wciśnięty między korek a ramkę. Przy cieńszej tkaninie można dla pewności odczepić ramkę i przyczepić materiał dobrze do korka.

Metamorfoza tablicy krok po kroku

Jest kilka różnych sposobów na to, by odnowić tablicę. Gdy osoba decydująca się na stworzenie tablicy DIY ma więcej czasu i cierpliwości, warto rozmontować ramkę, by nie ubrudzić korka. Istnieje również wersja dla leniwych. Jeśli trwale planuje się zakryć korek materiałem, można pomalować ramkę bez jej demontowania i bez patrzenia na to, czy nie maluje się przy tym korka. Najlepiej jest pomalować ją farbą dwa razy, pozwalając wyschnąć każdej warstwie. Farba przeważnie schnie około 2 godziny, jednak czas ten może zależeć od producenta i rodzaju farby. Czekając, aż ramka wyschnie, należy zmierzyć szerokość oraz wysokość tablicy i wyciąć z materiału prostokąt w odpowiednich wymiarach. Tkanina musi być około 0,5 - 1 cm szersza z każdej strony niż sam korek bez ramki. Gdy ramka jest już sucha, należy położyć materiał równo na tablicy i czystą szpachelką wpychać go pod ramkę. Jeśli rama uprzednio została zdjęta, można spokojnie oblec tablicę materiałem i zszywaczem tapicerskim przyczepić tkaninę od spodu, albo założyć kolejne boki ramki na obleczone krawędzie. Wpychając materiał pod ramkę, należy zrobić to dokładnie, żeby materiał nie wystawał spod ramki. Gotową tablicę można powiesić na ścianie lub położyć na szafce, komodzie, bądź biurku. Chcąc powiesić ramkę należy wywiercić w niej dziurę, włożyć kołek i powiesić. Aby uniknąć robienia dziur, można skorzystać z plastrów montażowych. Tak wykonana tablica korkowa będzie z pewnością oryginalna i dopasowana do charakteru wnętrza.  

FAQ

Czym pomalować tablicę korkową?

Tablicę można pomalować farbą akrylową, sprayem bądź jakąkolwiek inną farbą, która nadaje się do drewna.

Czy korek można malować?

Tak, korek można normalnie malować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl