Co zrobić ze starej tablicy korkowej?

Czasami szkoda wyrzucić zużyte rzeczy, bo mamy wrażenie, że mogłyby jeszcze się przydać. Stara tablica korkowa może być tego świetnym przykładem – mimo zniszczonej nawierzchni ma w sobie duży potencjał. Jak to zrobić, by mogła znowu cieszyć oko, mimo że korek nie jest już taki jak na początku?

Kolaże ze zdjęć na starej tablicy korkowej

Wiele na pozór zużytych rzeczy może zyskać nowe życie dzięki nawet niedużym poprawkom lub przeróbkom. Stara korkowa tablica dobrze się sprawdzi w takiej sytuacji, ponieważ odrobina wyobraźni pomoże nam stworzyć z niej prawdziwą ozdobę sypialni lub pokoju dla dziecka. Możemy zrobić z niej na przykład planszę ze zdjęciami, pocztówkami i laurkami, czyli wszystkim, co da się do niej przyszpilić. Robiąc z tych elementów gęsty kolaż, skutecznie zasłonimy wysłużony korek. W ten sposób w bardzo prosty  efektowny sposób damy mu drugie życie.

Przykrycie materiałem tablicy z korka

W niektórych sytuacjach mogą być konieczne mocniejsze przeróbki. Bardziej zniszczona korkowa tablica będzie wymagała odmalowania ramki lub też okrycia materiałowego. Żeby zrobić jedno bądź drugie będzie konieczne odczepienie obu tych części od siebie. Po nałożeniu farby na wytarte, drewniane listwy musimy jeszcze dopasować odpowiednio przycięty materiał do korka. Wycięty płat z tkaniny powinien mieć ok. dwóch centymetrów więcej na długość i szerokość od wielkości płaszczyzny, by ten zapas można było wsunąć pod ramkę.

Dodatkowe elementy na tablicy

Opisaną metodą otrzymamy estetyczną przestrzeń na nasze zdjęcia, pamiątki, rysunki dziecka itd. Można na takiej starej tablicy korkowej przykrytej materiałem doczepić tasiemki i sznurki, które będą elementem ozdobnym i praktycznym. Zależnie od tego, jak je ułożymy, będziemy mogli przywiązywać do nich lub zahaczać na nich inne rzeczy. Tak powstanie nam bardzo ciekawy i estetyczny obiekt. Będziemy mogli ozdobić takim "obrazem" nie tylko sypialnię lub pokój dziecka, ale też jadalnię lub salon.

Korkowa tablica i ręczne robótki

Jak widać, DIY radzi sobie też z zużytą powierzchnią. Tablica z korka przykryta materiałem będzie nie tylko ładna, ale też praktyczna. Odświeżony wygląd na pewno zrobi wrażenie na gościach i znajomych. Taki obiekt będzie kreatywny, jak i sentymentalny. Dla osób lubiących wyszywać lub dziergać może być to okazja do zaprezentowania swoich prac oprawionych w drewnianą ramkę. Wystarczy, że zamiast materiału naciągną na starą korkową tablicę tkaninę z wyszytym przez siebie wzorem lub robótkę zrobioną na szydełku, lub drutach.

Nowe życie dla tablicy korkowej

Zanim wyrzucimy niepotrzebny przedmiot, warto się zastanowić czy nie warto dać mu drugiej szansy. Kreatywne przerabianie płyty korkowej w arcydzieło będzie nie tylko praktyczną, ale też przyjemną czynnością, która pozwoli się zrelaksować przy artystycznej twórczości. Powstała ozdoba będzie bardziej wartościowa niż taka kupiona w sklepie dzięki swoim sentymentalnym i kreatywnym charakterze. Jeśli nie mamy pod ręką starej tablicy korkowej, zawsze możemy użyć do tego nowej. Dzięki niezniszczonej nawierzchni będzie można ozdobić ją, np. malując na niej wzory, bez konieczności przykrywania jej materiałem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ustawienia ciasteczek
Sklep internetowy Shoper.pl